Ateliér pro produktovou fotografii “podomácku”

V předešlých dílech blogu jsme rozebrali základní vybavení pro produktovou fotografii. Je tedy načase zařídit si vlastní ateliér pro produktovou fotografii!

Prostory

Pro jednorázové nebo nahodilé fotografování drobných produktů vám postačí prázdný stůl a prostor zhruba dva metry před ním aspoň metr a půl na každou stranu pro světla. Malé lampičky a jiná stálá světla můžete položit přímo na stůl. Určitě nebudete chtít fotografoval přímo proti oknu, okno z boku však tolik nevadí. Obvykle je však přirozené světlo považováno v ateliéru za parazitní a okna se zatemňují.

 

Pokud budete chtít fotografovat dlouhodoběji, je vhodné se poohlédnout po místnosti, která poslouží jako stálý nebo alespoň přechodný ateliér.

Čím větší místnost, tím lépe se vám bude pracovat. Potřebujete alespoň dvě zásuvky a vhodné prodlužovačky. Kabely ke světlům se snažte vést tak, abyste je nemuseli neustále překračovat. Když to jinak nejde, přilepte je páskou k podlaze. Pevná lepící páska je nesmírně důležitou součástí ateliéru produktové fotografie.

Stůl, pozadí

Sežeňte si stůl nebo dvojici „koz“ a na ně desku (skladnější a univerzálnější varianta), na které budete fotit. To je nejjednodušší vytvořit z velkého bílého kartonu, který napnete do oblouku tak, aby vytvořil iluzi nekonečného pozadí.

Druhá možnost je položit na desku pozadí a druhé zavěsit kousek za něj (a pod stůl) a snažit se fotografovat zpříma aby nebyla vidět mezera (aby to fungovalo musí se dobře nasvítit). Tento způsob dobře funguje u černého pozadí – čím dál bude pozadí od desky, tím lépe.

Problémem těchto řešení bývá, že bez dobrého nasvícení (a podsvícení) pozadí nebudete mít ve většině případů bezstínové fotografie. Pozadí se stejně vždy odstraňuje až ve Photoshopu, dobře připravené snímky (ideálně pozadí odlišné od produktu – pozor ale aby produkt barevně neovlivnilo) to ale  výrazně usnadní.

Prodávají se také speciální stoly pro produktovou fotografii s částečně průhlednou deskou, která sama o sobě i bez pozadí (které se tam ale stejně většinou dává aby se stůl nepoškodil) poskytuje perfektní podklad, který se dá rovnoměrně podsvítit a prosvítit.

Alternativní metodou je fotografovat přímo na skle, pod které umístíte černé pozadí. Za něj pak pověsíte v určité vzdálenosti pozadí (třeba bílé), které ještě můžete zespodu osvětlit. Při čelní fotografii se bude pozadí odrážet ve skle. Obvykle je však lehce patrný horizont a produkt bude mít samozřejmě ve skle svůj odraz, což může být nežádoucí.

Poslední řešení je klíčovací pozadí, které ale vyžaduje speciální pozadí a software. Osobně vše odstraňuji ve Photoshopu přes masky.

Světla

Po vyřešení stolu a pozadí jdou na řadu světla. Potřebujete minimálně jedno stálé nebo zábleskové světlo a odraznou desku (stačí deska polystyrenu). Dvě lampy jsou však mnohem užitečnější a tři vám už vystačí na většinu situací. U zábleskových jednotek stačí intenzita 200 – 400W.

Základem na většinu nelesklých předmětů je kombinace dvou světel ze předu z každé strany fotoaparátu a třetího světla na pozadí.

Určete si hlavní světlo (obvykle levé přední) a do něj zapojte synchronizační kabel. P

Pomůcky

Budete potřebovat několik polystyrenových desek na odražení světel, černé kartony na vykrývání a ztmavování, zmíněnou silnou lepící pásku (gafu), pár bavlněných rukavic pro práci s produkty (retušování otisků prstů je poměrně pracné), něco na oprašování (antistatická utěrka nebo stlačený vzduch), sadu na čištění objektivu, zápisník a tužku na poznámky.

Dále jsou vhodné pauzovací papíry, lidově pauzáky. Když přes ně budete svítit, změkčíte světlo. Dobré je ke stávajícím světlům přikoupit pevnější stativy a zbylé použít jako multifunkční držáky – prodávají se na to speciální úchyty nebo použijte velké kolíky.

Kromě toho budete samozřejmě potřebovat techniku zmíněnou v předchozích textech. Digitální zrcadlovka nebo kompakt, vhodný objektiv (50-200 mm, nejlépe pevné ohnisko), pevný stativ, a světla. K fotoaparátu se hodí dálková nebo kabelová spoušť, pokud ji nemáte, exponujte ze stativu se samospouští. Omezíte tak chvění. Ideální je funkce předsklopení zrcátka, pokud ji váš fotoaparát nabízí.

Na světlech vám stačí běžné reflektory za předpokladu, že budete svítit přes pauzáky. Buď je zavěště/ napněte před světlo nebo můžete vypnout pilotní světlo u zábleskové lampy (aby nehřálo) a pauzák vlepit přímo přes reflektor, pozor však na to, aby jste na to nezapomněli a pilotku nerozsvítili! I záblesk trochu tepla vytvoří, nemělo by to ale být problém. To samé platí u komínků – nikdy do nich nesviťte pilotkami.

 

Dávejte si obecně při práci pozor na to, že lampy hřejí a mohou něco zapálit. Ucítíte-li zápach kouře, okamžitě všechny lampy vypněte a zkontrolujte. Prodlužovačku s lampami po práci vytáhněte ze zásuvky.