Technika v produktové fotografii I.

V prvním díle magazínu o produktové fotografii pro laiky FotoStaš se dočtete o základní technice užívané v produktové fotografii. Články jsou určeny především těm, kteří si pořizují (nebo se chystají pořizovat) produktové fotografie sami – například pro e-shop.

Z tohoto důvodu se v magazínu budeme zabývat zejména dostupnější technikou, vybavení a postupy. V úvodním díle se zaměříme na základní techniku, tedy na fotoaparáty a objektivy.

 

Fotoaparáty

 

V praxi se na produktovou fotografii používají digitální zrcadlovky (především Canon a Nikon), středoformátové přístroje(Hasselblad, Mamiya) a velkoformátové přístroje (např. Sinar), poslední dvojice často ve spojení s digitální stěnou. V rámci článku se budeme zabývat pouze digitálními zrcadlovkami a částečně také digitálními kompakty.

Při výběru digitální zrcadlovky je prvním krokem výběr značky. Svět profesionálních fotografů se dělí na příznivce značek Canon a Nikon. Mají v kategorii digitálních a analogových zrcadlovek nejrozsáhlejší příslušenství a vysoce kvalitní objektivy.

Po výběru značky následuje výběr konkrétního modelu. Nemusíte mít zdaleka nejdražší model zrcadlovky na trhu, abyste dosáhli skvělých výsledků. Vždy je lepší investovat raději „do skla“ – tedy do objektivů, které poskytují lepší kresbu a tedy i kvalitu. Na rozdíl od samotného těla, jak se říká zrcadlovce bez objektivu, je jejich cena a kvalita dlouhodobě stabilní a jsou až na výjimky kompatibilní s novými modely fotoaparátů. Na internetu naleznete  podrobné články o výběru konkrétního modelu .

O parametrech a nastaveních, jako jsou velikost čipu, počet megapixelů, rychlost závěrky, clonové číslo a ISO jste již určitě slyšeli. Výhoda digitálních zrcadlovek nad kompakty je především v tom, že umožňují manuální nastavení závěrky, clony a ISO; dále výměnu objektivů plus mají sáňky pro externí blesk a konektor pro synchronizační kabel k zábleskovým jednotkám (studiovým světlům).

Právě pro fotografování se zábleskovými jednotkami budete potřebovat možnost nastavit manuálně rychlost závěrky a clonu. Důležité je to z toho důvodu, že nemůžete použít časy kratší 1/250 sekundy (někdy i 1/125) z principu funkce štěrbinové závěrky. Tomuto se říká „Synchronizační čas“.

Kompaktní fotoaparát Vás obvykle omezí na použití stálých světel, které neumožňují použití krátkých časů a budete tak potřebovat stativ. Pozor tedy, má-li váš fotoaparát závit na stativ. Výhoda kompaktu nad zrcadlovkou může být v tom, že vzhledem k menší velikosti čipů mají v podstatě nekonečnou hloubku ostrosti.

Objektivy

 

Pokud jste si vybrali digitální zrcadlovku od renomovaného výrobce, máte širokou možnost výběru objektivu. Pro produktovou fotografii jsou nejvhodnější kratší teleobjektivy – řekněme 70-200 mm. Pokud byste chtěli použít širší ohnisko než 50 mm, nastanou problémy s nedostatečnou velikostí pozadí; dále budete muset být blíž produktu, abyste jím vyplnili snímek a produkt bude tím pádem zkreslen.

Dobře vám pro většinu produktů poslouží základní objektiv 50 mm, vhodný je zmiňovaný kratší teleobjektiv (70-200 mm). Objektiv je klíčový ke kvalitě snímku – dnes už i nejlevnější zrcadlovky bývají dostatečně kvalitní, aby s dobrým objektivem dosahovaly špičkových výsledků.

Dobrá pomůcka pro výběr kvalitního objektivu je server http://www.the-digital-picture.com/, kde si můžete kvalitu objektivů porovnat na různých fotoaparátech při různých clonách.